כניסה או הרשמה

הרגולציה העולמית כבר כאן: לבורסות וחלפני קריפטו ללא רישיון אין עתידהרגולציה העולמית כבר כאן - לבורסות וחלפני קריפטו ללא רישיון אין עתיד


לאחרונה התקיים כנס ה- FATF הבינלאומי (The Financial Action Task Force), כנס רחב היקף אשר יזם הארגון הבינ"ל המוביל בעולם בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור. בכנס, אשר נערך במשרדי ה-OECD בפריז, השתתפו כ- 800 נציגים מ- 204 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם וכן הבנק העולמי, האו"ם וקרן המטבע העולמית. במסגרת הכנס נדונה לראשונה באופן משמעותי סוגיית הרגולציה של המטבעות הקריפטוגרפים בהיבטי מניעת הלבנת הון ומימון טרור. במאמר הקודם שכתבתי בנושא הערכתי כי דיונים אלה עתידים להיות הבסיס להתהוות של הרגולציה בתחום, לרבות לעניין חובות זיהוי והכר את הלקוח (KYC), חובות ניטור ובקרה ועוד.  ואכן, בתום הכנס פרסם ארגון ה-FATF הודעה בדבר כי יש לפעול במהירות בכדי למנוע שימוש בנכסים וירטואליים ושירותים פיננסים הקשורים בהם למטרות הלבנת הון ומימון טרור. 

הארגון הוסיף שני מונחים חדשים להמלצותיו (אשר מהוות את הסטנדרט הבינלאומי בתחום): הראשון, "נכסים וירטואליים" המהווים ייצוג דיגיטלי של ערך שניתן לסחור בו או להעבירו בצורה דיגיטלית, ושניתן להשתמש בו למטרות תשלום או השקעה. המונח השני הוא "נותני שירותים בנכסים וירטואליים" - גורמים שאינם מוסדרים בדרך אחרת תחת ההמלצות של הארגון ואשר מבצעים, דרך עיסוק, אחת או יותר מהפעילויות הבאות בשם/עבור אחרים: המרה של נכס וירטואלי במטבע מדינתי (פיאט), המרה של נכס וירטואלי אחד לנכס וירטואלי אחר, העברה של נכס וירטואלי, שמירה וניהול של נכס וירטואלי (נותני שירותים של ארנקים דיגיטליים מסוימים), וכן מתן שירותים פיננסיים להנפקת מטבעות וירטואליים (ICO). כמו כן, התווספה להמלצות של הארגון הקביעה לפיה על המדינות להחיל את משטר איסור הלבנת ההון ומימון הטרור על נותני שירות בנכסים וירטואליים, הכולל חובות לעניין הליכי זיהוי והכרת הלקוח (KYC), בקרה מתמשכת, שמירת מסמכים, דיווח לרגולטור על פעולות חשודות וכן חובת רישוי או רישום להבטחת הציות. הארגון הדגיש כי על כל המדינות לקדם חקיקה בנושא בכדי למנוע שימוש לרעה בנכסים וירטואליים.

המשמעות היא כי בקרוב מרבית מדינות העולם (ואף ניתן לומר שכולן) לא תאפשרנה פעילות של נותני שירותים פיננסיים כדוגמת בורסות/פלטפורמות מסחר, חלפנים וכדומה, אשר לא יפעלו תחת מסגרת רגולטורית ברורה ורישיון מתאים. זה המקום לציין כי ישראל נמצאת בקדמת האסדרה בתחום - לאחרונה נכנס לתוקף חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים המחייב הוצאת רישיון מתאים, וכן בשבועות הקרובים צפוי להיות מאושר גם הצו איסור הלבנת הון בתחום השירותים הפיננסיים. הארגון צפוי לפרסם בחודשים הקרובים מסמך הנחיות מעודכן בנושא אסדרה ופיקוח של נותני שירות בנכסים וירטואליים תוך נקיטה בגישה מבוססת סיכון, וכן מסמך הנחיות לרשויות האכיפה בנושא זיהוי וחקירת פעילויות עברייניות הקשורות לקריפטו.

אין ספק כי גם ישראל תמשיך לפעול בעקבות ההמלצות של הארגון והמגמה העולמית המסתמנת. 

עו"ד ורו"ח רון צרפתי, סמנכ"ל כספים ורגולציה, Bit2C

07/11/2018

עוד חדשות »